"Nemůžete být zhýčkaní, pokud si stále ještě sami žehlíte." Meryl Streep
Červenec 2010

Academy Award 2003

30. července 2010 v 11:18 | Danča |  2003

Meryl s manželem Donem Gummerem a dcerou Louisou.
Meryl s Jackem Nicholsnem a s Nicolasem Cagem.

Odjezd...

29. července 2010 v 13:18 | Danča |  Aktualizace
Meryl
Ahoj,
dneska odjíždím k babice, ale nevím na jak dlouho, tam budu.Takže si mě moje SB prosím nemažte. Díky :))

Životopis

28. července 2010 v 15:22 | Danča |  O Meryl Streep
y
Povolání: Herečka
Rodné jméno: Mary Louise Streep
Datum narození: 22.06.1949
Věk: 61
Znamení: Rak
Národnost: americká
Místo narození: Summit, New Jersey, USA
Výška: 168 cmŽivotopis:
Meryl Streep je již několik desítek let celosvětově uznávanou filmovou hvězdou, co se týče nominací na Oscara, se svými šestnácti nominacemi (z toho dvěma úspěšnými) je rekordmankou v tomto sledovaném soutěžním klání, další desítky nominací a trofejí provázejí její kariéru v udělování cen Zlatého glóbu, televizních cen Emmy, cen Britské filmové a televizní akademie a také na mezinárodních filmových festivalech. I když již překročila šedesátku, dokazuje, že i v tomto věku je možné být hvězdou včetně nestárnoucího sexappealu. V současné době patří mezi pětici hereček, které jsou největší zárukou investic producentů do filmového umění, a i když již sbírá ocenění za celoživotní dílo, přísunem nových a nových filmů dává stále najevo, že ještě zdaleka neřekla poslední slovo.

Narodila se jako Mary Louise Streep ve městě Summit ve státě New Jersey v USA, otec Harry William Streep byl úředníkem ve farmaceutické firmě, matka pracovala jako výtvarnice v reklamě. Meryl Streep od dětství milovala svět opery a na uměleckou dráhu se cílevědomě připravovala od útlého věku, byť ze sféry hudby přešla k herectví. Po zkušenostech s amatérským divadlem na střední škole studovala herectví na Yale School of Drama, kde mezi jejími spolužačkami můžeme zaznamenat také slavnou Sigourney Weaver. Již ve škole zaujala Meryl Streep odbornou veřejnost svými výstupy na divadelním jevišti (například v Shakespearově Snu noci svatojánské).

Po získání magisterského titulu na univerzitě v Yale odešla do New Yorku, kde začala hrát na různých divadelních scénách, mimo jiné v muzikálech na Broadwayi, jako talentovaná herečka se prosadila i v několika ročnících Shakespearova festivalu v New Yorku. Na jevišti vystupovala v repertoáru slavných moderních dramatiků jako byli Tennessee Williams nebo Arthur Miller, nevyhýbala se ale ani klasice. Za hru Vzpomínky na dva pondělky (právě od A. Millera) obdržela v roce 1976 prestižní divadelní cenu Tony pro nejlepší herečku. Druhá polovina sedmdesátých let pak byla ve znamení prvních velkých úspěchů v televizi a filmu. Na filmovém plátně se poprvé objevila v sentimentálním příběhu ze třicátých let JULIA (1977), již o rok později za svou kreaci ve filmu LOVEC JELENŮ (The Deer Hunter, 1978) získala první nominaci na Oscara za vedlejší roli. V téže době v Evropě natáčela televizní seriál HOLOCAUST (Holocaust, 1978), kde hrála německou ženu provdanou za židovského umělce. Seriál měl vysokou sledovanost po celém světě a Meryl Streep za svou roli obdržela první cenu Emmy. Stoupající počet nabídek od filmu ji na přelomu 70. a 80. let donutil na dvacet let úplně skoncovat s divadelní kariérou.

Další filmové role Meryl Streep jsou přehlídkou dobře známých titulů, z nichž většina značně převyšovala dobový průměr. S Dustinem Hoffmanem hrála v justičním dramatu KRAMEROVÁ VERSUS KRAMER (1979), které jí vyneslo první sošku Oscara. Tento film také zaznamenal nevídaný úspěch v kinech, jemuž se další tituly s Meryl Streep přibližovaly jen stěží. Dále spolupracovala například s Woody Allenem (MANHATTAN, 1979), točila také v zahraničí. Z jejích prací mimo Ameriku zmínku zasluhuje britský film FRANCOUZOVA MILENKA (The French Lieutenant's Woman, 1981), za nějž získala jako herečka v hlavní roli Cenu BAFTA (Britská filmová a televizní akademie) a Zlatý glóbus, opět byla též nominována na Oscara. Oscarovou nominaci proměnila v úspěch dalším umělecky hodnotným filmem SOPHIINA VOLBA (Sophie's Choice, 1982).

Také další filmy Meryl Streep byly ve znamení komerčních i uměleckých triumfů, i v našich kinech byl uveden například film Sydneye Pollacka VZPOMÍNKY NA AFRIKU (Out of Africa, 1985), kde v autobiografickém příběhu vytvořila postavu spisovatelky Karen Blixen (po jejím boku zde stál Robert Redford). Tentokrát pro ni zůstaly neúspěšné nominace na Oscara a Zlatý glóbus, získala ale dvě ocenění od asociací kritiků v USA a také Donatellovu cenu v Itálii. Sama herečka si zvláště cení své příležitosti v australském filmu VÝKŘIK VE TMĚ (Evil Angels, 1989), který natočila v Austrálii podle skutečné justiční causy. Tento film pro ni znamenal mimo jiné Cenu za nejlepší herecký výkon na festivalu v Cannes.

Výrazným odbočením z linie dramatických postav byla pro Meryl Streep komedie SMRT JÍ SLUŠÍ (Death Becomes Her, 1992). Černý humor Roberta Zemeckise sice nebyl nijak uměleckým dílem, ale v této neobvyklé příležitosti prokázala Meryl Streep i výrazný komediální talent. Přes toto sympatické a především divácky vděčné odskočení se Meryl Streep nadále prosazovala především v dramatických úlohách. Další nominace na Oscara jí vynesly filmy jako MADISONSKÉ MOSTY (The Bridges of Madison County, 1995) nebo JEDINÁ SPRÁVNÁ VĚC (One True Thing, 1998). Z jejích dalších počinů si chválu kritiků i přízeň diváků vysloužil náročná psychologická mozaika HODINY (The Hours, 2002). Tento film posbíral desítky ocenění po celém světě a Meryl Streep spolu s dalšími zúčastněnými hvězdami Nicole Kidman a Juliane Moore získala Stříbrného medvěda na mezinárodním festivalu v Berlíně.

V posledních letech Meryl Streep nadále exceluje v dramaticky vyhrocených úlohách, známější jsou ale její výstupy v dalších překvapivých odbočeních směrem ke komediálnímu žánru. Famózní kreací cynické manažerky zachránila jinak poměrně banální příběh ĎÁBEL NOSÍ PRADU (The Devil Wears Prada, 2006), totéž lze říci o jednoduchém muzikálu MAMMA MIA (2008), který opět (vedle nadčasové hudby skupiny ABBA) stojí na jejím výkonu. Celosvětovou tržbou přesahující půl miliardy dolarů je tento muzikál také nejúspěšnějším titulem hereččiny kariéry. Zatím naposledy se divákům předvedla ve filmech JULIE A JULIA (Julia and Julia, 2009) a NĚJAK SE TO KOMPLIKUJE (It's Complicated, 2009).

V roce 2001 se Meryl Streep po dlouhé odmlce začala prosazovat znovu také na divadelních jevištích, s úspěchem prezentovala své herectví především na scéně The Public Theater v New Yorku. Kromě všech již zmíněných aktivit nelze opominout ani její práci pro dabing, účinkovala například v kultovním seriálu SIMPSONOVI, její hlas zazněl také v několika animovaných filmech.

Meryl Streep má na svém kontě přes osmdesát ocenění a zhruba stejný počet neproměněných nominací. V roce 2003 získala ve Francii čestnou cenu Cézara za celoživotní mistrovství, podobné motivy nese i Stanislavského cena, udělená v roce 2004 v Moskvě. Celoživotní přínos filmu ocenil i Americký filmový institut (2004). Nyní je Meryl Streep i nositelkou dvou čestných doktorátů a od roku 2010 je členkou Americké akademie umění a literatury. Svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy má již od roku 1998.

Svůj první milostný vztah prožila Meryl Streep s divadelním a filmovým hercem Johnem Cazalem (1935-1978), který zemřel na rakovinu. Ještě téhož roku se provdala za sochaře Dona Gummera (*1946), s nímž žije ve šťastném manželství dodnes. Mají spolu čtyři děti. Syna Henryho (*1979) a dcery Mamie (*1983) a Grace (*1986), které se též věnují herectví. I když by se mohlo zdát, že při početné filmografii mateřské povinnosti Meryl Streep nezasahovaly do její práce, úplně od věci tato úvaha není - například v roce 1990 připravovala s Goldie Hawn film THELMA A LOUISA, kvůli těhotenství (z nějž se v roce 1991 narodila nejmladší dcera Louisa) musela na tento projekt rezignovat.

Backstage at "Talking Heads"

27. července 2010 v 22:03 | Danča |  2003

MOMA Honors Karel Reisz

27. července 2010 v 22:02 | Danča |  2003


Celebrating the Spirit of Flea Theatre

27. července 2010 v 21:59 | Danča |  2003

Television Critics Association

27. července 2010 v 21:57 | Danča |  2003

Equality Now's Evening of Music and Readings

27. července 2010 v 21:55 | Danča |  2003
y
y
Meryl s Hilary Swank
y

"Angels in America" Press Conference

27. července 2010 v 21:53 | Danča |  2003
y
y
y
y

"Angels in America" Premiere

27. července 2010 v 21:51 | Danča |  2003
y
y
Meryl s Al Pacinem
y
y

The Actors Fund's "Razzle Dazzle" Gala

27. července 2010 v 21:48 | Danča |  2003
y
y
y
y

"Henry VI" Opening Night

27. července 2010 v 21:46 | Danča |  2003
y
y
y
y

Kennedy Center Honors Mike Nichols

27. července 2010 v 21:43 | Danča |  2003
y
y
y
Meryl s Christinou Baranski, kterou znáte z filmu Mamma mia!, kde si spolu zahráli.
y

"Stuck on You" Premiere

27. července 2010 v 21:41 | Danča |  2003
y
Meryl se zpěvačkou Cher
y
y
y


New York Magazine Awards

27. července 2010 v 21:34 | Danča |  2003
y
y
y
y

Fantastický pan Lišák

23. července 2010 v 14:12 | Danča |  Filmografie
y
Originální název: Fantastic Mr.Fox
Žánr: Animovaný/Komedie
Země: Spojené státy Americké
Rok: 2009

Režie: Wes Anderson
Hrají: Meryl Streep....Mrs.Fox
         George Clooney....Mr Fox
          Bill Muray
Obsah filmu Fantastický pan Lišák:
Farmáři Boggis, Bunce a Bean se usnesli přestat trpět, jak jim stále někdo krade slepice a vědí jak na to. Ten někdo je totiž lišák, pan Fox a oni ho sprovodí ze světa spolu s celou jeho rodinou. Tak si to alespoň představují a s puškami nad jeho norou se snu snaží dát zřetelnější obrysy. Pan Fox má však jiné plány a v nich hodlá naplno využít svou liščí povahu.

Tak zní příběh úzké knížky Roalda Dahla, kterou se rozhodl ve svém prvním animovaném snímku rozhodl převést na plátno režisér Wes Anderson. S ním si scénáristickou spolupráci po Životu pod vodou zopakuje Noah Baumbach. Na výtvarné podobě se původně měl podílet také Henry Selick (Nightmare Before Christmas), ale kvůli pracovní vytíženosti projekt opustil. 

Filmografie

23. července 2010 v 13:55 | Danča |  Filmogallerie
Adaptace .... Susan Orlean
Andělé v Americe .... Hannah,Ethel,Rabbi a anděl Australia
Bratři jak se patří .....Meryl Streep
Ďábel nosí Pradu ....Miranda Priestly
Ďáblice ....Mary Fisher
Dark matter ....Joanna Silver
Divoká řeka ....Gail Hartman
Dům duchů ....Clara del Valle
Francouzova milenka ....Sarah Woodruff / Anna
Hodiny ....Clarissa Vaughan
Hořkost ....Rachel Samstat
Hrdinové a zbabělci ....Janine Roth
Hudba mého srdce ....Roberta Guaspari
Ideál ....Lisa Metzger
Jako nepoddajný plevel ....Helen Archer
Julia ....Anne Marie Travers
Julie&Julia ....Julie Child
Klid noci ....Broke Reynolds
Kramer vs. Kramerová ....Joanna Kramerová
Lovec jelenů ....Linda
Madisonské mosty ....Francesca Johnson
Mamma mia! ....Donna Sheridan
Manhattan ....Jill Davis
Manchurianský kandidát ....Eleanor Prentiss Shaw
Odvlečen ....Corrine Whitman
Pochyby ....Corrine Whitman
Pohlednice z Hollywoodu ....Suzanne Vale
Předtím a potom ....Carolyn Ryan
Řada něšťastných příhod ....teta Josephina
Silkwoodová ....Karen Silkwood
Smrt jí sluší ....Madeline Ashton
Sophiina volba ....Sophie Zawistowska
Svedení Joea Tynana ....Karen Traynor
Tanec na konci léta ....Kate Mundy
Ten večer .... Lila Ross
Víc než dost ....Susan Traherne
Výkřik ve tmě ....Lindy Chamberlain
Vzpomínky na Afriku ....Karen Blixen
Zamilovat se ....Molly Gilmore
Zítra nehrajeme! ....Yolanda Johnson

"Freedom of Expression" Fund Gala

23. července 2010 v 13:26 | Danča |  2002