"Nemůžete být zhýčkaní, pokud si stále ještě sami žehlíte." Meryl Streep
Červenec 2011

Meryl Streep: Nezapomenutelná držitelka dvou Oscarů

22. července 2011 v 19:12 | Daniela |  Články
Kdyby šlo vše podle jejího plánu, mohla být operní pěvkyní. Osud ji však předurčil k něčemu jinému - byla jako zrozena pro film, a proto i hudba zůstala až na druhé koleji. Ještě tohoto roku se můžeme těšit na životopisné drama Iron Lady.
FOTO: Jako slečna Silkwoodová ve stejnojmenném filmu
Zdroj: distributor filmu
Jako slečna Silkwoodová ve stejnojmenném filmu
Americká divadelní, televizní a filmová herečka Mary Louise Streep se narodila v Summitu v New Jersey 22. června 1949 reklamní výtvarnici a umělkyni Mary Wolf Wilkinsonové a úředníkovi farmaceutické firmy Harrymu Williamovi Streepovi. Má dva bratry, Dana a Harryho.
Otec Meryl pochází z německého Loffenau, odkud její druhý pradědeček emigroval do Spojených států, kde pracoval jako starosta. Další část její rodiny pochází z malého švýcarského města Giswil, oproti těmto faktům její matka pochází z Pensylvánie a Rhode Islandu. Lawrence Wilkinson, její osmý pradědeček, byl jedním z prvních Evropanů na Rhode Islandu. Vzdáleným příbuzným jejich rodiny je také zakladatel Pensylvánie William Penn.

Presbyteriánka, která si odvykla kouřit

Meryl je presbyteriánkou, ale na otázku, zda náboženství hraje nějakou roli v jejím životě, v rozhovoru v roce 2009 odpověděla: "Já nenásleduji doktrínu, nepatřím do kostela nebo chrámu nebo synagogy či ášramu."
Ve dvanácti letech brala hodiny zpěvu, aby se stala operní zpěvačkou. Tato čtyřnásobná držitelka Zlatého glóbu, dvojnásobná držitelka ceny Emmy a dvojnásobná držitelka Oscara vyrostla v Bernardsville v New Jersey, kde navštěvovala střední školu Harding Township, byla zde roztleskávačkou a královnou celé střední. Poté chodila na Bernards High School a byla přijata na vysokou školu Vassar College, za studium dramatu a umění zde v roce 1971 získala bakalářský titul.
Téhož roku se také účastnila výměnného studentského pobytu na Dartmouth Collage. Magisterské studium dramatu absolvovala na Yaleově univerzitě a zároveň se již objevovala v některých filmech. Předtím, než se stala hvězdou, si vydělávala jako servírka v Hotelu Somerset v Somerville v New Jersey.
Meryl také drží rekord za největší počet nominací na Oscara. Hádali byste, že byla jmenována dokonce šestnáctkrát? První nominaci obdržela v roce 1979 za snímek Lovec jelenů, dalších třináct za nejlepší ženský herecký výkon a tři pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Své dva Oscary získala za filmy Kramerová vs. Kramer z roku 1979 za nejlepší herečku ve vedlejší roli a za hlavní roli v Sophiině volbě o tři roky později. Pyšní se rekordem za nejvíce nominací na Zlatý glóbus, kterých získala celkem pětadvacet. V roce 2003 byl Meryl udělen čestný César francouzské Académie des Arts et Techniques du Cinéma.
FOTO: Meryl ve filmu Vzpomínky na Afriku
Zdroj: distributor filmu
Meryl ve filmu Vzpomínky na Afriku
Roku 2009 získala čestný doktorát výtvarných umění na Princeton University, o rok později byla zvolena do americké Akademie umění a dopisů a také jí byl udělen čestný titul Doctor of Arts od Hardvardské univerzity. Rovněž v roce 1998 přijala hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a 27. května 2004 vyhlásil starosta jedné mathattanské čtvrti Meryl Streep Day.

Přišla o svého milovaného

Meryl byla zasnoubená se svým hereckým kolegou z filmu Lovec jelenů Johnem Cazalem až do jeho smrti roku 1978, kdy zemřel na rakovinu kostí. Téhož roku si vzala sochaře Dona Gummera, se kterým má čtyři děti - Henryho, Marii Willu, Grace Jane a Luisu Jacobson. Maria i Grace jsou rovněž herečky. Její syn Henry je herec, režisér a spoluzakladatel rockové kapely.
Meryl je známá pro svou schopnost napodobovat cizí a domácí přízvuky, z dánštiny Vzpomínky na Afriku (1985), z italských Madisonské mosty (1995) či středozápadní dialekt v komedii Zítra nehrajeme! (2006).
FOTO: S Clintem Eastwoodem ve snímku Madisonské mosty
S Clintem Eastwoodem ve snímku Madisonské mosty

Meryl je velká perfekcionistka, což se odráží v jejím řemesle. Je velmi precizní a pečlivá v přípravě na své role, což mimo jiné ukázaly její vysoce ceněné výkony ve filmech jako Silkwoodová nebo Výkřik ve tmě. Její kariéra mírně poklesla v devadesátých letech, zpět na vrchol se dostala v roce 1995 výkonem po boku Clinta Eastwooda v Madisonských mostech. Mezi další slavné snímky patří film Hodiny z roku 2002, za který byla oceněna na Berlínském filmovém festivalu a získala další oscarovou nominaci. Za svou roli ve filmu Adaptace téhož roku získala Zlatý glóbus.
Meryl je představitelkou uměřeného, kultivovaného herectví s umírněnými gesty, své role komponuje podle zákonů psychologického prožitku a pravdivosti, ale také estetiky. Se svou rodinou a s režisérem A. J. Pakulou se zúčastnila 1. ročníku MFF Zlatý Golem v Praze 1995 u příležitosti promítání filmu Sophiina volba.

Opera, divadlo, hudba a film, toť její závislosti

V roce 1976 se objevila v mnohých divadelních představeních na newyorské Brodwayi, získala zde také nominaci na cenu Tony za nejlepší ženský herecký výkon. Svůj život zasvětila mimo jiné také hudbě, učila se hrát na housle tím, že cvičila šest hodin denně po dobu osmi týdnů pro její roli ve snímku Hudba mého srdce (1999). V roce 2008 byla nominována na cenu Grammy za svou práci na soundtracku k hudební komedii Mamma Mia!. Při natáčení tohoto filmu se spřátelila s hercem Piercem Brosnanem, kterého si mimochodem do filmu ona samotná vybrala.
FOTO: Meryl v komedii Zítra nehrajem!
Meryl v komedii Zítra nehrajem!

K jejím šedesátým narozeninám jí manžel daroval toustovač a jedna z jejích dcer pro změnu houpací křeslo. Přestože oslavovala až ke konci pracovního dne, její děti ji přivítaly narozeninovou večeří hned po návratu z natáčení. Sama také tvrdí, že jejím největším kulinářským triumfem bylo, když se zamilovala do svého manžela. Byli zrovna na pobřeží Maine a Meryl upekla jablkový koláč se šlehačkou, jednoduše bez receptu, a byl naprosto perfektní. Bohužel už nikdy nebyla schopná udělat ho znovu, a to se po něm její manžel tak často ptá.
Meryl Streep je nejen podle různých statistik (např. oscarové nominace) asi jednou z nejlepších hereček současnosti a v rámci celé historie kinematografie zaujímá svým těžko srovnatelným hereckým umem přední místa. Dokazuje to i jejích 14 nominací na Oscara - což je rekord, který zatím nikdo nepřekonal a asi jen těžko překoná. Svými chameleonskými schopnostmi převtělovat se do jakýchkoli postav - ať už se jedná o role dramatické či naopak výsostně komediální, nemá konkurenci ani mezi mladou generací, a stěží ji někdo někdy překoná.

Hvězda hvězd se zapsala do mnoha srdcí

Navíc patří mezi hvězdy, které se nepotřebují stavět na odiv davům diváků a médiím. Své jméno spojuje výhradně s filmem. Žije poklidným rodinným životem, bulvární plátky by stěží našly na jejím životě něco pikantního.
FOTO: Meryl Streep jako Margaret Thatcherová v Iron Lady
Meryl Streep jako Margaret Thatcherová v Iron Lady

V letošním roce se s ní setkáme v životopisném dramatu Iron Lady, jedná se o historický příběh o ženě, která prorazila bariéry předsudků svým angažováním se do problémů, které do té doby byly řešeny pouze muži. Co všechno je potřeba obětovat a ztratit pro úspěch, vypráví biograficko-politické drama o mimořádné ženě Margaret Thatcherové. O rok později se můžeme těšit na komedii Mommy & Me a na americké drama Ice at the Bottom of the World.

7 nejzkaženějších filmových hrdinek: Zkažená úča Cameron Diaz a její parťačky

22. července 2011 v 19:07 | Daniela |  Články
Používají své ženské zbraně, aby nás vykořisťovaly. Co si zamanou, to dostanou. Jsou zkažené jako úča Cameron Diaz v nové černé komedii s názvem Zkažená úča, která 28. června vrazí do českých kin. Padouch, nebo hrdina, před takovými fúriemi se každému roztřesou kolena.
Elizabeth Halsey alias Cameron Diaz (Zkažená úča)
"Chci si sednout na jeho obličej," vzdychne toužebně Cameron Diaz v nové komedii, kterou na pajdáku rozhodně nebudou dávat za vzor. Zkažená úča chlastá, bere drogy, spí v hodině, trefuje se basketbalovým míčem malým tlustým dětem přímo do hlavy a pokud jde o první školní den, je jí u pr… Její hlavní a jedinou starostí je sehnat dost peněz na nová prsa, která by k ní přitáhla perspektivního budoucího manžela. Na to blbé učení by se konečně mohla vy…
Miranda Priestley alias Meryl Streep (Ďábel nosí Pradu)
V komedii s Meryl Streep si ďáblice potrpí na luxusní značky nejvyšší kvality i ceny. Pod nemilosrdným pohledem ukázkově drsní šéfky se nekontrolovatelně roztřesou všichni v místnosti. Hrozivé dunění podpatků trendy bot zmrazí celou kancelář. Poslední asistentku přinutila sehnat ještě nevydaný díl Harryho Pottera. Teď, když skončil, by chtěla pokračování.

Meredith Johnson alias Demi Moore (Skandální odhalení)
Když je nová šéfka čerstvě založené společnosti krásná, chytrá a sexy, je to v pořádku. Horší, když se rozhodne rozdmýchat plamen dávno vyhaslé vášně se spořádaným podřízeným, který má spokojené manželství. Michal Douglas v thrilleru Skandální odhalení cuknul a místo Demi Moore měl hned na krku obvinění ze sexuálního harašení a pokusu o znásilnění.

Scarlett O'Hara alias Vivien Leigh (Jih proti severu)
Rozmazlenou jižanskou krásku z klasiky Jih proti severu zaskočily těžké časy, které přišly s americkou občanskou válkou. Scarlett se s nimi musí vypořádat - a taky vypořádá! Půvabná, nezkrotná mrcha si jde nemilosrdně za svým a pod sukněmi skrývá mimo jiné i nezlomné odhodlání, že už nikdy nebude strádat


Catherine Tramel alias Sharon Stone (Základní instinkt, Základní instinkt 2)
Vraždu milence jí sice nikdo nedokázal, nebezpečně ostrý sekáček na led ale pod postelí na konci prvního dílu každopádně měla. Moderní femme fatale Sharon Stone si potrpí na divoké sexuální hry a policejní výslech nebo smrtící jízdu v rychlém autě absolvuje zásadně "nalehko". Bez kalhotek se totiž obejde i v pokračování natočeném po její čtyřicítce.

Julia Russell alias Bonny Castle alias Angelina Jolie (Sedmý hřích)
Už v 19. století existovaly zlatokopky. Julia Russell (ne)známá též jako Bonny Castle není obyčejnou prospěchářkou, ale polovinou dua podvodníků, které má spadeno na důvěřivé, manželství chtivé boháče. Antonio Banderas se tak v psychologickém thrilleru Sedmý hřích dostává do vážných problémů. Nejen že jeho vyvolená může mít prsty ve vraždě, vskutku vražednou přitažlivost si vypůjčila od Angeliny Jolie.


Cruella de Vil alias Glen Close (101 dalmatinů)
Je krutá už podle jména. Co jiného byste čekali od excentrické módní návrhářky? Ta z disneyovky 101 dalmatinů si v podání Glen Close umanula získat specificky puntíkaté kožichy titulního počtu psů. Její touha je hříšná, takže se nezastaví před ničím. Ani tím, že většina z těch hafanů je v nezletilém štěněcím věku.


The Hawn Foundation's MindUp Gala

22. července 2011 v 18:59 | Daniela |  roky2011Golden Globe Awards

22. července 2011 v 18:52 | Daniela |  2005
Olympics Committee at Lincoln Center

22. července 2011 v 18:50 | Daniela |  2005

Equality Now Press Conference

22. července 2011 v 18:50 | Daniela |  2005

Mentor's Walk Event

22. července 2011 v 18:46 | Daniela |  2005


Poetry & The Creative Mind Benefit

22. července 2011 v 18:43 | Daniela |  2005


YELE HAITI Haitian Relief Benefit

22. července 2011 v 18:37 | Daniela |  2005


"Prime" Press Conference

22. července 2011 v 18:34 | Daniela |  2005
"Prime" Premiere

22. července 2011 v 18:32 | Daniela |  2005Global Environmental Citizen Award

22. července 2011 v 18:28 | Daniela |  2005

22nd Annual Night of Stars Gala

22. července 2011 v 18:27 | Daniela |  2005